Assembly | House | Senate | BLR | Audit

This page shows information from a previous legislative session and is presented for archive purposes only.

HJR1020 - PROPOSING AN AMENDMENT TO THE ARKANSAS CONSTITUTION TO INCREASE THE TERMS OF COUNTY OFFICIALS FROM TWO (2) TO FOUR (4) YEARS AND TERM LIMITS OF GENERAL ASSEMBLY MEMBERS AND AMEND PROVISIONS CONCERNING JUSTICES OF THE PEACE.


Bill Number:
HJR1020 PDF
HJR1020
Status:
House -- Died in House Committee at Sine Die adjournment.
Originating Chamber:
House
Lead Sponsor:
Introduction Date:
2/7/2007 4:31:00 PM

Upcoming Events

No upcoming events for this bill.


Bill Status History

Chamber
Date
Action
Vote
House
5/1/2007 2:33:47 PM
Died in House Committee at Sine Die adjournment.
House
2/15/2007 1:14:40 PM
REPORTED CORRECTLY ENGROSSED
House
2/15/2007 8:29:26 AM
Amendment No. 1 read and adopted and the bill ordered engrossed.
House
2/15/2007 8:29:17 AM
Placed on second reading for the purpose of amendment.
House
2/7/2007 4:38:35 PM
Read the first time, rules suspended, read the second time and referred to the Committee on STATE AGENCIES & GOVT'L AFFAIRS- HOUSE
House
2/7/2007 4:31:56 PM
Filed

Amendments

Chamber
No.
Sponsor
Introduction Date
Document
Chamber: House
Amendment Number: H1
2/14/2007 4:44:00 PM