This page shows information from a previous legislative session and is presented for archive purposes only.

SJR11 - A CONSTITUTIONAL AMENDMENT TO AMEND THE NUMBER OF YEARS THAT A MEMBER OF THE GENERAL ASSEMBLY MAY SERVE IN THE GENERAL ASSEMBLY.


Bill Number:
SJR11 PDF
SJR11
Status:
Senate -- Sine Die adjournment
Originating Chamber:
Senate
Lead Sponsor:
Introduction Date:
2/13/2019 1:07:49 PM

Upcoming Events

Date
Meeting
Documents
2:00 PM or Upon Adjournment Whichever is Later

Bill Status History

Chamber
Date
Action
Vote
Senate
4/25/2019 11:41:09 AM
Sine Die adjournment
Senate
4/25/2019 11:41:05 AM
Died in Senate Committee at Sine Die adjournment.
Senate
3/4/2019 1:10:23 PM
Re-referred to STATE AGENCIES & GOVT'L AFFAIRS-SENATE
Senate
3/4/2019 1:10:15 PM
REPORTED CORRECTLY ENGROSSED
Senate
3/4/2019 9:01:48 AM
Amendment # 1 read the first time, rules suspended, read the second time and adopted, ordered engrossed.
Senate
3/4/2019 9:01:30 AM
Withdrawn from Committee for purpose of amendment # 1
Senate
2/13/2019 1:31:13 PM
Read first time, rules suspended, read second time, referred to STATE AGENCIES & GOVT'L AFFAIRS-SENATE
Senate
2/13/2019 1:07:54 PM
Filed

Amendments

Chamber
No.
Sponsor
Introduction Date
Document
Chamber: Senate
Amendment Number: S1
2/28/2019 2:59:11 PM